Asagidaki bilgiler maalesef dogru…

 Sonra ‘ Turkiye neden kanserden kiriliyor..’ diye soruyoruz..!? Tuz Golu, Van Golu’nden sonra ulkemizdeki ikinci buyuk goludur. Uzunlugu 80 km olan Tuz Golu’nun genisligi 48 kilometreyi bulur… Genis bir alani kapsamasina karsilik cok sig bir goldur. Dunyanin en tuzlu gollerinden biridir. Litresinde 329 gram gibi cok yuksek oranda tuz ihtiva etmektedir. Golun bu ozelligini degerlendirerek tuz elde etmek amaciyla kiyilarinda cok sayida tuzla kurulmustur. Bu tuzlalardan elde edilen tuz Turkiye’nin gereksinimi olan tuzun buyuk bolumunu karsilamaktadir. Turkiye’nin oldukca kurak bir yerinde yer almasi nedeni ile bu sig bolgelerde cok yogun bir sekilde buharlasma gorulur…

 Dogu kismindaki korfez disinda tumuyle kuruyan golun tabaninda, kalinligi yer yer 30 cm.’ i bulan mevsimlik bir tuz katmani olusmaktadir… Tuz Golu’nun en derin yeri sadece 2 m.’dir. oteki kesimlerin derinligi sadece santimetrelerle olculebilmektedir.

 Gole dokulen en onemli akarsular? Pecenekozu Deresi” ile “Melendiz cayi”dir. Cografya bilgileri aynen boyle diyor.

 Cografya bilgilerine girmemis aci gercek ise sudur: Tuz golune dokulen en buyuk akarsu Konya’ nin sehir kanalizasyonudur.

 Cumra yonune verilen kanalizasyon bu dogrultu uzerinden maalesef herhangi bir aritmaya tabi tutulmadan dogrudan Tuz Golu’ne akitilmaktadir. Bir milyonu gecen sehir nufusunun sanayi artiklarini da tasiyan sehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri donmektedir.

 Bu faciaya dur demek ve tuzun kokmasina firsat vermemek icin her sorumlu vatandasin uzerine dusen gorevi yerine getirmesi gerektigi inanci ile bu mesaji ulasabilecegimiz her kisiye gonderelim ve ilgilileri goreve davet edelim.

 Yoksa hepimizin yemeginde Konya’lilarin katkisi olmaya devam edecek..”

 Ayrıca şunu da ilave edelim; Konya nın kanalizasyon bağlantısının kredisi zamanında ABD tarafından sağlandığı ve Tuz Gölü müzün bir benzerinin ABD olduğunu, ABD nin dünya tuz pazarına Türkiye yüzünden hakim olamadığını, Tuz Gölüne dökülen atıkları arıtmak için yapılacak tesise ABD şiddetle karşı çıktığını, Türkiye nin arıtma tesisi için dünya finans çevrelerinden kredi bulamadığını biraz düşünsek.

Yrd. Doc. Dr. MUSTAFA DURAN
PAMUKKALE UNiVERSiTESi
FEN-EDEBiYAT FAK. BiYOLOJi BOL. 20017
DENiZLi

Ebru oZTEKiN
Bogazici University
Foreign Language Education Department