Nasrullah Vaazı

(Aşağıda bir parçasını okuyacağınız nutku, Kastamonu Nasrullah Camiinde heyacanlı büyük Müslüman kalabalığı önünde vermiştir. Bu nutuk özel broşürler halinde bastırılarak, bütün cephelerde Mehmetçiklere de dağıtılmıştır.)

Ey Müslümanlar,

Milletler, topla, tüfekle, zırhlı ile ordularla, tayyarelerle yıkılmaz. Milletler an­cak aralarındaki bağlar çözülerek, herkes kendi başının derdine, kendi havasına, kendi menfaatini temin etmek kaygusuna düştüğü zaman yıkılır…

Bizi mahv için tertib edilen barış antlaşması paçavrasını mücahitlerimiz Doğu tarafından yırtmaya başladılar. Şimdi beri taraftaki dindaşlarımıza düşen vazife. Anadolu’muzun diğer cihetlerindeki düşmanları denize dökerek, o murdar paçav­rayı büsbütün parçalamaktır. Zira o parçalanmadıkça Türklük için, bu diyarda ya­şamak imkânı yoktur.

Ey Müslüman cemaati! Düşmanlarımızın bugün bizden istedikleri ne filân vi­lâyet, ne filân sancaktır; doğrudan doğruya başımızdır, boynumuzdur, hayatımız­dır, devletimizdir.

Ey Müslüman cemaati! Ağyar eline geçen Müslüman yurtlarının hali, bizim için ne tesirli bir ibret levhasıdır. İslâm’ın son sığınağı olan güzel topraklarımızı düşman istilâsı altında bırakmayalım. Kederi, miskinliği, ihtirası, bölücülüğü büsbütün atarak, azme, gayrete, birliğe sarılalım. Cenab-ı Allah, Hak yolunda sa­vaşmak için meydana atılan azim ve iman sahipleri ile beraberdir.

(Mehmed Akif, F. A. Tansel)

İLGİLİ İÇERİK

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın