Veda Hutbesi

Ey İnsanlar! Sözümü iyi dinleyiniz. Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizin­le burada ebedî olarak bir daha beraber olamayacağım. İnsanlar! Bu günleriniz nasıl mukaddes bir.

Sokrates’in Savunması

Atinalılar, Sokrates’i öldürmekle, şehrinizin bir bilgini öldürmekle kınanmasından başka bir kârınız olmayacaktır. Hakikatte ben, hiçbir şey bilmiyor olmama rağmen onlar beni âlim sanıyorlar. Hâlbuki.

Balıkesir Nutku

Atatürk, Zağnos Paşa Camisi’nde cemaate şöyle seslenmiştir: Ey millet Allah birdir. Şanı büyüktür. Allah’ın selameti, atıfeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı.

Saadet

Bir insan saadeti aramaya koyuldu mu, imkânı yok bulamaz; bunun da gizli kapaklı tarafı yoktur. Saadet, vitrinde görülen, seçtikten sonra da bedeli Ödenip götürülen.

10. Yıl Nutku

Türk Milleti! Kurtuluş Savaşına başladığımızın on beşinci yılındayız. Bugün Cumhuriyet’imizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır. Kutlu olsun! Bu anda, büyük Türk milletinin bir.

Tarık’ın Tiradı

(Tank, Tuleytula sarayında kendi kendine:) -Endülüs hükümdarlarının hazineleri içindesin Tarık! Sen, nereden gelip ne­rede durmuşsun. Yarın sana bir fâtih diyecekler. Bununla beraber sen bir.

Nasrullah Vaazı

(Aşağıda bir parçasını okuyacağınız nutku, Kastamonu Nasrullah Camiinde heyacanlı büyük Müslüman kalabalığı önünde vermiştir. Bu nutuk özel broşürler halinde bastırılarak, bütün cephelerde Mehmetçiklere de.

Ordumuzun Zabitlerine

Akhisar cephesi, düşmanın ilk temasıyla çürük bir tülbent gibi yırtılmıştı. Bizans orduları, beş asırlık bir ayrılıktan sonra uzun bir yoldan, tekrar avdet ediyorlardı. Evleri.