Memduh Şevket Esendal


Uğursuzluk

Uğursuzluk

Beşinci şubeden Hayri geldi; otuz, otuz beş yaşlarında, bekâr, üstü başı düzgün, biraz saf, gayet terbiyeli bir me­mur; elinde imza edilecek evrak, göğsünü ilikleyip müste­şarın..
Hikaye Örnekleri, Memduh Şevket Esendal2 Nisan 2017
Otlakçı

Otlakçı

– Efendim, tütün tabakasını ortada unutmaya gelmiyor, insafsız herif, tütünün ne kadar saçak yeri varsa içti, tozları bana kaldı. Çok otlakçı gördüm ama böylesine hiç..
Hikaye Örnekleri, Memduh Şevket Esendal25 Mart 2017
Mendil Altında

Mendil Altında

“Ağustos Cuma günü. Sicil müdürü Cavit Bey, yemekten sonra minderin üstüne uzanmış, uyumak istiyor ama karasinekler rahat bırakmıyor. Köylülerin duvar diplerine uzanıp yüzlerine birer mendil..
Hikaye Örnekleri, Memduh Şevket Esendal25 Mart 2017
Hayat Ne Tatlı

Hayat Ne Tatlı

Temmuz, öğle vakti. Komşuda bir kadın sesi… Nereye bağırdığı anlaşılmıyor. Belki çocuğuna haykırıyor. Müezzinin duvarlarından tahtaboşa bir kedi atladı. Birkaç ev ötede, bir tavuk gıdaklıyor,..
Hikaye Örnekleri, Memduh Şevket Esendal24 Mart 2017
Hamit İçin Bir Yazı

Hamit İçin Bir Yazı

İki genç arkadaş, yemekten gelmişler, matbaanın üst katında, bir odada dinleniyorlar. Biri bir koltuğa oturmuş, ayaklarını da bir sandalyeye uzatmış, dişleri arasında sönmüş bir pipo,..
Memduh Şevket Esendal22 Mart 2017
Bu Yollar Uzar

Bu Yollar Uzar

Postacı Hayri; 26 yaşında bir delikanlı. Belediye kâtibine bir kağıt götürmüştü, dönerken kasabın çırağına rasgeldi. Çırak onu görünce durdu: Hayri’ye: — Kuzu ciğer istemişsin, dedi,..
Hikaye Örnekleri, Memduh Şevket Esendal20 Mart 2017