Havuçlu Pilav Meselesi

Yağmur yağıyordu, pis pis yağıyordu. Bu havada ancak yapabilecek bir şey bulanların, bulduklarını yapabilenlerin canı sıkılmazdı. Bense gazetenin bilmecesini de çözmüş bulunuyordum. Bu kara.

Anı Örnekleri

Ben Vânîköyü’nde oturuyordum, Meh­met Akif de Beylerbeyi’nde. Bir gün öğle yemeğini bende yemeyi kararlaştırmış­tık. Öğleden bir saat evvel bana gelecek­ti. O gün öyle yağmurlu,.

Conkbayırı

Conkbayırı’nı almak ve bütün boğaza hâkim olmak için İngilizler 20.000 kişilik bir kuvvetle günlerce kazdıkları siperlere yerleşmişler, hücum anını bekliyorlardı. Tan ağarmak üzereydi. 8..

Gerçekten Deli miydi?

Güzel olmak için ille de akıl gerekmiyor. Akıl her yolun bilicisi, bu­lucusu değil. Akla danışıp da tökezlediğimiz nice zamanlar vardır, Aklı, şaşmaz kılavuz belleyenlere.

Düşman Çanakkale’ye Dayandı

Olan oldu, muharebeye girdik, İngiliz ve Fransız donanması da Çanakkale Boğazı’na dayandı. Gerek İstanbul Boğazı’nın, gerek Ça­nakkale Boğazı’nın tahkimi için elimden geleni yapmıştım. Zama­nımda.

Neydi

Kişi öğrenmek istediği bir şeyin adını bilmek ister. Aradan uzun uzun yıllar da geçse, onun peşini bırakmaz; belki de bırakmaması gerekir. Hele bilen birinden,.

Babamın Verdiği Ceza

Bir yaz günü idi, Galiba temmuz. Teyzemin Kanlıca’da oturan kızı, küçük oğ­lu Ali ile beraber bize misafir gelmişti. Büyükler, ninemin odasına çekildiler. İki üç.

Bir Tanışma

Mehmet Akif’in hayatı ve sanatı üzerinde birçok eser yazılmıştır. Şa­irin çok yakın dosta olduğu için Mithat Cemal Kuntay’ınki bir özellik taşa­rı. Mehmet Akif’in türlü.