Huzur

Bir gün bir kral ama halkı tarafından sevilen bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda.

Güven

İngiltere’de yargıçların maaşı yoktur. Onun yerine ihtiyaçları oldukça kullandıkları kredisi sınırsız çek defterleri vardır. Ingiliz devleti hakimlerine o kadar güvenir. Birgün hakimin biri bir.

Geri Dönüş

“Gerçek yolculuk, geri dönüştür.? Yıllar sonra bir kez daha aynı yollardan geçiyorum. Sanki hiçbir şey değişmemiş: toprak yolun her iki tarafında buğday tarlaları dalgalanıyor.

Dostluklar

Yüz yüze dostluklar vardır; Güneşle ayçiçeğinin dostluğu, böyle bir dostluktur mesela. Ayçiçeği sabahtan akşama kadar hiç ayıramaz yüzünü güneşten… Uzak dostluklar vardır; Denizlerin ortasındaki.

Dinle

Var diyeceklerim dinlersin, bilirim. Ama ya diyemezsem, ya diyemiyorsam. Ya o etten duvarları nasıl aşarım bilmiyorsam, ya yoksa cesaretim. Ben de yoksam ya ben.

Ada

Thomas Cook, bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu’nun ıssız bir yerinde milyonlarca kuşun havada çığlıklarla daireler çizerek uçtuğunu görür. Kulakları sağır edecek kadar yüksek.