Hayat bazen çözümü zor bir bulmaca, bazen anlayamadığımız kadar açık. Aslında hayat herkesin anladığı dilde yazılmıştır, okuyabilmek veya okuyamamak insanın kendi kabiliyetine ve şahsiyetine kalmıştır. Okuyabilinmesede en azından hecelemek lazım hayatı, anlayabilmek ve yaþamak adýna.. Bunu kolaylaştırmak ve zorlaştırmak biz insanlara verilmiş bir yetenektir. Ama her zaman zordur insan, anlayabilmek ve okuyabilmek hayatı. Çünkü bu hayat alfabesinde harfler hep biz insanlarızdır ve belkide çözüm bu yüzden zordur.. Ýnsan, belki de ayak basılmamış bir amazon, belki bilinmeyen bir çöl.. Ama bilinmeyen hep merak edilendir ve daha cezbedicidir. İnsanı etkileyen ve cazibesine kapıldığı şey de bu gizem olsa gerek. Ne olduğunu bilmediği şeye ve yöne hep savrulur, göreceği ve kavuşmak istediği gizeme doğru.. bazen hayal kırıklığı bazen de devasa bir haz ve mutluluk vardýr bu savruluşun sonunda, bazen de hiçbir şey… Onca çaba ve savruluştan sonra insanın elinde kalan sadece bir hiçsede o zaman hayata dair, yaşanmışlıklara dair ne söylenebilir ki. Nasıl avunulabilir ve nasıl zaman geriye dönebilir artık. O yüzden kartlarını doğru açmalısın hayata karşı ve daha iyi tanımalısın bu alfabetik insanları…

 Sen benim için bazen çözümü zor bulmaca, bazen yalın bir kelime. Bazen çılgın dalgalı, bezen de durgun sakin bir deniz. Belki de uçsuz bucaksız bir denizde, keşfedilmeyi bekleyen küçük bir ada. Senin için “belki” diye söze başlamakta gerçekten zor. Belkileri çıkarmalıyım galiba hayatımdan.. Seni tek kelimeyle ifade etmek, bazen anlayabilmek gerçekten zor. Ama en azından alfabendeki çoğu harfi sanıyorum biliyorum. Belki de kelime kurmakta zorlanıyorum. Sence??

 Hani Konfiçyus söylemiş ya “Sözcüklerin gücünü anlayamadan, insanların gücünü anlayamazsınız.” Sözcükleri anlamak ve anlatmak kendini, hayata ve insana..

 “Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var: Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına. Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandýır Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana…”

 Şimdilik bu durakta iniyorum, bir daha ki yolculukta karşılaşmak ve karşılanmak dileğiyle..