Kediler

Kedilerle ilgili bu durumu yeni öğrenmiştim: Normalde sokak kedisi kendisini saldırgan köpeklere karşı koruyabilirmiş. Bu direnci kıran tek şey neymiş biliyor musunuz: Sevgi… İnsanoğlu,.

Evet Duygusalız

“Mantıklı düşün” diyorlar. Akılcı olmamızı, “romantik” davranmamamızı istiyorlar. “Savaşa ben de karşıyım” diye başlayıp “ama” kıvırtmasıyla süren soğukkanlı konuşmalarda, bu savaşta ve paylaşım sofrasında.

Aşk Ne Ki?

Yazın 4 güne sıkışan bir tatilde iki kitap okudum: Biri Erdal Doğan’ın Sevgi Soysal biyografisiydi. (Everest, 2003). Doğan, çoğu biyografi yazarı gibi, izini sürdüğü.

14 Şubat Sevgililer Günü

”ONSUZ GECELER ISSIZ, SOKAKLAR ÖKSÜZSE… AYRILIK ÖLÜME, VUSLAT SEHERE DENKSE… HAYAT ONUNLA GÜZEL VE ONSUZ MÜPTEZELSE… O HALDE BUGÜN SİZİN GÜNÜNÜZ!..” Eğer… Onu hatırladıkça.

Ruhumuzla Buluşmak

Meksika’da İnka tapınaklarına çıkmak isteyen Avrupalı bir grup arkeolog, birkaç yerli rehberle yola koyuluyor. Dağın tepesindeki tapınaklara giden uzun yolu, kısa bir sürede yarılıyorlar..

Piç

Bir yurttaş bağırıyor Başbakan’a: “Anamın selamı var!” Başbakan gülerek yanıtlıyor: “Benden de selam söyle!” Konuyu bilmeyen biri, bir tanış selamlaşması sanabilir. Oysa imalı bir.

Zaman

Bizim ak sakallı ihtiyar yine çıkageldi dün… Her sene geldiği gün… aynı saatte… Aculdu. Telaş içinde konuştu benle… Dedim: “Hayrola acelen ne?” “Acelem yok”.

Benim Yaşlarım

İnsan 5 yaşına gelmeden anlıyor; açlığın öldürdüğünü, soğuğun dondurduğunu, ateşin yaktığını… Sevgisizliğin insanın canını acıttığını… Duyguları, nesneleri, kişileri, çevresini tanıyor. Her şey ona çok.