Atatürkün hayatı yeniliklerle geçti.Şanlı tarihimiz boyunca Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN devrimleri ve yaptıkları hep anlatılmıştır. Önder birçok devrim ve Atatürkün ilkeleri getirerek ülkemizin bölünmez bir bütün olmasında çok önemli rol oynamıştır. Yaptıklarıyla Türk halkının her zaman sevgisini kazanan Mustafa Kemal ATATÜRK siyasi ve hukuk gibi keskin alanlarda pek çok devrim gerçekleştirmiştir.
Siyasal devrimler belki de bu günlere gelmemizde en önemli devrimler olarak adlandırılabilir. Bunların başında kesinlikle Saltanatın Kaldırılması geliyor. Demokrasi için bunu yapmak zorunda olduğunu bilen önder ATATÜRK hiç tereddüt etmeden bu devrimi gerçekleştirmiş ve Osmanlı izlerini silmeyi kafaya koymuştur. Osmanlı’da ki gibi padişah ile yönetim yerine halkın seçtiği demokrasi ile yürüyen bir sistemi halka empoze etmiş ve çokta başarılı olmuştur. 29 Ekim 1923 Cumhuriyet’in ilanı ile aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu ve Devlet olarak kendini tüm Dünya’ya duyurduğu gündür. Hepimiz için en mutlu ve şerefli gündür.
Önder kadın ve erkek arasında eşitliği sağlamak adına çalışmalar yapmış ve demokrasi olan bir ülkede eşitlik devrimini getirmiştir. Artık kadın ve erkek eşit haklara sahip olacak ezilme hor görme gibi olumsuz unsurlar oluşmayacaktı. Kadınlara seçme seçilme hakkı verilecek eşit birey olma yolunda adımlar atılacaktı. Atatürkün Devrimlerinin belki de en akılda kalanı tabii ki Yeni Türk Harflerinin Kabulü olmuştur. Kendimize ait bir dil ile Osmanlıca ve Arapça yerine bu dil kullanılmaya başlanmıştır.
Önder ATATÜRK bizlerin bu güne gelmesine yardımcı olacak ve pek çok devrim gerçekleştirmiştir. Ne olursa olsun Devlet bütünlüğünün bozulmamasını ve eğitimin sürmesini ilke edinen Mustafa Kemal ATATÜRK kim bilir önder aramızdan erken ayrılmasa daha ileri gidebilir ve onun bilgilerinden azminden Ülke olarak çok daha faydalanabilirdik, rahat uyu ATAM…